Z biblioteczki Laury – „Nad morzem” i „W górach” Wydawnictwo Babaryba

Kolejne propozycje Wydawnictwa Babaryba, które znalazły się na półce Laury akurat wpisały się w tematykę wakacji. W jednej z nich możemy udać się w góry, w drugiej na drugi koniec  kraju – nad morze.

Propozycje autorów Germano Zullo & Albertine pod tytułem „Nad morzem” oraz „W górach” to książki bez tekstu, typowe książki obrazkowe, która mają na celu rozruszanie wyobraźni i spostrzegawczości dziecka.

Lubimy takie pozycje, dlatego z chęcią zabraliśmy się do lektury. Książki mają duży format, sztywne karty, na każdej stronie znajdują się ilustracje, których obserwacja i analiza pozwala na układanie historii poszczególnych postaci.

W trakcie „czytania” książki dziecko obserwuje, zadaje pytania, opowiada historie, które jest w stanie wyczytać. Poznaje tematykę i otoczenie oraz zachowania ludzi znajdujących się nad morzem i w górach. Może porównać ich ubiór, zobaczyć co robią jedni i drudzy i wyciągać dzięki temu wnioski. Ludzie umieszczeni na obrazkach bawią się, odpoczywają, spędzają swój wolny czas w sposób mniej lub bardziej aktywny, w zależności od okoliczności w jakich się znajdują. Laura oczywiście swoją uwagę zwróciła na początku na lody i dziewczynkę, która je kupowała. Można przy tej okazji uświadomić dziecko, w jak różny sposób można wypoczywać w obu tych miejscach i jakie są tego korzyści.

Przyznam, że bardzo podobają się krótkie teksty, a w zasadzie pytania zadawane przez chłopca w książce „W górach”, które podpowiadają nam, na co zwrócić uwagę i o czym z dzieckiem porozmawiać.  Okazują się one  bardzo pomocne. Niekiedy są to trudne pytania, jednak kto powiedział, że z dzieckiem będzie łatwo?

W książce „Nad morzem” obserwując mamę Adasia możemy spędzić chwilę z dzieckiem na rozmowie dotyczącej tłumów ludzi i tego, że nie wolno oddalać się od rodziców. Dla nas, mieszkających nad morzem jest to temat szczególnie ważny, bo w wakacje na plażach jest naprawdę tłoczno!

Kolejny raz utwierdziliśmy się w przekonaniu, że tekst w książkach dla dzieci nie jest niezbędny! I bez niego potrafią one opowiadać historie, wystarczy nieco je zachęcić! Jeśli jeszcze nie znacie tych pozycji, zajrzyjcie na stronę Wydawnictwa Babaryba. A może znacie inne tego typu książeczki warte polecenia? Na nas czekają jeszcze inne, wkrótce zdradzimy o jakich mowa!

P1160316

P1160318

P1160320

P1160324

P1160328

P1160338

  • |