W poszukiwaniu grzmiącego smoka

Jako, że Laura wdała się we mnie i lubi czytać (no dobra, póki co oglądać książki) bardzo chętnie sięgam po nowości dla tych młodszych czytelników. Wybieram książeczki nie tylko dla najmłodszych, ale także te dla nieco starszych dzieci, a to dlatego, że na razie to i tak jak czytam Laurze. Zresztą za kilka lat będzie mogła wrócić do tych pozycji sama.
Książeczki dla najmłodszych Laura przegląda często sama, czasami przynosi je do mnie i wtedy razem poznajemy świat zaklęty na kartkach papieru.

Jedną z pozycji dla tych starszych niż Laura czytelników jest książka „W poszukiwaniu grzmiącego smoka” autorstwa Sophie Sherstha i Romio Sherstha, którą otrzymaliśmy w ramach współpracy z Wydawnictwem M . Bohaterką książeczki jest dziewczynka, Amber, która wraz ze swoim Tatą rusza w podróż, w której odrywać będzie daleki kraj, Bhutan. Na miejscu ona i jej kuzyn Tashi przeżywają wiele niezwykłych przygód, by spotkać i poznać legendarne Grzmiące Smoki

Książka jest dużego formatu, oprawiona w twardą okładkę. Liczy 32 strony, z których większość oprócz tekstu zawiera dodatkowo ilustracje. Kolorystyka ilustracji na pierwszy rzut oka wydaje się dość nudna, zawiera przewagę brązów, jednak jest idealnie dostosowana do zawartości książki. Doskonale dopełnia tekst zawarty w książce i klimat w jakim została napisana.
Język jakim książka została napisana sprawia, że czytając ją na głos miałam wrażenie, iż wymusza na mnie czytanie w taki „dostojny” sposób, tak, jakby był to bardzo ważny tekst. Dziwne wrażenie, ale bardzo mi się to podobało, momentami czułam jakbym płynęła przez opowieść. 
Nie będę oszukiwać, że Laura była zachwycona tak jak ja, bo niewiele z tego zrozumiała, tym bardziej, że nawet imiona dzieci brzmiały dla niej egzotycznie. Jednak słuchała mnie i pokazywała na obrazki, które  ją interesowały. Jestem jednak przekonana, że starsze dziecko będzie oczarowane światem przedstawionym w książce. Światem legend, egzotycznych opisów, informacji o tak różnym kraju od naszego. I te przygody, które przeżyli główni bohaterowie! Ja przy każdej burzy będę w myślach rozpamiętywała  tą opowieść, pewnie niejedno dziecko postąpiło by tak samo.
Muszę przyznać, że z taką książką się jeszcze nie spotkałam. Zazwyczaj takie informacje przekazywane są dzieciom w książkach poświęconym innym kulturom, jako zbiór informacji. Tutaj natomiast autorzy wprowadzają dziecko w świat kultury azjatyckiej poprzez ciekawą lekturę. 

Opis książki znajduję się TUTAJ, możecie ją również kupić na stronie Wydawnictwa M. Ja serdecznie ją polecam, na pewno wrócimy do niej gdy Laura będzie nieco starsza.

  • |