Gdzie udać się z dzieckiem? Studio filmów rysunkowych w Bielsku Białej

Witajcie! Dzisiaj kilka słów o pewnym interesującym miejscu, które udało się nam odwiedzić przy okazji ostatniego, krótkiego wypadu na urlop. Odkąd Laura jest już przedszkolakiem staramy się robić coś, co umili jej wyjazd i sprawi, że dowie się czegoś nowego lub po prostu zobaczy coś co ją zainteresuje. Czy Studio Filmów Rysunkowych z Reksiem i Bolkiem i Lolkiem w roli głównej spełniło swoje zadanie?

Historia

Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku Białej przeniosło się z Wisły, a powstało w Katowicach w roku 1947. Obecnie możliwe jest zwiedzanie w grupach (spokojnie, jeśli jesteście sami zapewne zostaniecie dołączeni do grupy już istniejącej). Podróż po studio rozpoczyna się w sali, w której nagrywano dźwięki do filmów i bajek. Pani opowiada co po kolei musi sie wydarzyć, aby mogła powstać bajka. Byliśmy dołączeni do grupy przedszkolnej, prelekcja była więc bardzo przystępna dla Laury. Chętnie słuchała co mówi Pani, brała udział w ćwiczeniach i oglądała pokazane przez Panią klisze. My z kolei już wtedy zdziwiliśmy się ilością pracy, którą trzeba było włożyć w produkcję bajek w tamtych czasach. W zasadzie niby wiadomo, że najpierw obrazek, kolory, potem jeszcze więcej obrazków, żeby powstał „ruch” i tak dalej…. ale gdy widzi się to na własne oczy, wszystko nabiera innego znaczenia. Pani pokazała również różne, niekiedy bardzo zaskakujące przedmioty, które użyczały dźwięk do bajek.

Jak to się robi?

Kolejną salą był pokój, w którym robiono zdjęcia rysunków. Pokój ciemny, ale jakże ciekawy! Mi najbardziej podobały się „filtry” nakładane na zdjęcia, tak proste ale różne od tych stosowanych dzisiaj (wiedzą to szczególnie użytkownicy Instagrama – tam filtrów mamy mnóstwo i wystarczy jedno kliknięcie – kiedyś stosowano odpowiednie folie).

W następnym pomieszczeniu mogliśmy przyjrzeć się w jaki sposób powstawały rysunki – mnie zaskoczyła ich ilość potrzebna do powstania 20 minut bajki! Z tego co pamiętam było to około 20 000 rysunków, które rysowało 30 osób przez około pół roku! Szok! Dzisiaj proste animacje powstają w krótkim czasie, kiedyś wymagały talentu, precyzji przy kolorowaniu i czasu…. mnóstwo czasu.

Oczywiście, bajki w Studio Filmów Rysunkowych powstają nadal, jednak obecnie używa się do tego celu komputera 🙂 Jedną i nowszych produkcji jest bajka Kuba i Śruba, co prawda do tej pory nie spotkałam się z tym tytułem, ale zapewne z ciekawości zobaczymy.

Kino

Pobyt zakończyliśmy w kinie, gdzie Laura miała okazje zobaczyć odcinek Reksia, Bolka i Lolka oraz bajki, której szybciej nie znałam – Kocidrapka. Generalnie nasza trójka była zadowolona. Laura trochę z wizyty pamięta, oczywiście sam fakt, że na koniec była w kinie to już też dużo, bo ona kino uwielbia. My zaskoczeni tym, jak to kiedyś „się robiło” ale zadowoleni, że troszkę przybliżyliśmy sobie ten temat.  Studio Filmów Rysunkowych to miejsce niezwykłe, potwierdzeniem tego jest chociażby fakt, że w tym miejscu powstało ponad 1000 filmów! Jeżeli będzie w okolicy serdecznie polecamy – miejsce ciekawe zarówno dla młodszych jak i starszych, i to nie tylko dzieci 🙂

  • |