Z biblioteczki Laury – „Dlaczego?” Catherine Ripley

Który rodzic nie zna tego słowa. W pewnym wieku wypowiadane przez pociechę z taką częstotliwością, że ma się go serdecznie dosyć. Jest oznaką tego, że nasze dziecko jest ciekawe świata i chce go odkrywać i poznawać, ale potrafi również wyprowadzić z równowagi. Słowo „DLACZEGO”, bo o nim mowa, stało się tytułem ciekawej książeczki, która ostatnio trafiła na półkę biblioteczki Laury.

My etap „dlaczego” zaczęliśmy jakieś półtora roku temu. Na początku było bezpiecznie, pytania zadawane w odpowiednich momentach, dotyczące normalnych życiowych rzeczy, więc chętnie udzielaliśmy odpowiedzi. Z czasem zaczęło się robić groźniej – pytanie padało co chwilę, dotyczyło często rzeczy, których nie potrafiliśmy wyjaśnić, albo po prostu okoliczności nie były sprzyjające. Zresztą, na ile „dlaczego: zadanych pod rząd można odpowiedzieć? W którymś momencie ma się tego po prostu dość, i nie zawsze wynika to z naszego lenistwa czy braku zainteresowania rozwojem dziecka. Nie, najzwyczajniej w świecie to samo pytanie zadane milionowy raz tego dnia może człowieka zdenerwować. Chociaż nie tyle co zdenerwować, to spowodować, że człowiek ten będzie totalnie zrezygnowany. Znacie pewnie to uczucie pustki, gdy nie wiecie co dalej, albo wiecie ale nie macie motywacji, siły i chęci.

Książka wydana przez Prószyński i S-ka pomaga rodzicom i dzieciom. Tym starszym dzieciom pozwoli na samodzielne poszukanie odpowiedzi na zadawane pytania, a rodzicom da chwilę wytchnienia. W przypadku młodszych dzieci, pomoże rodzicom znaleźć odpowiednie słowa do wyjaśnienia niektórych z pytań zaczynających się od „dlaczego”. Książka „Dlaczego” Catherine Ripley to ponad 180 stron, na których autorka odpowiada dzieciom na przeróżne pytania. Dodatkowo na kartach książki znajdują się obrazki, które są przydatne przy mniejszych dzieciach, którym książeczkę się czyta. Laura książkę polubiła od razu – gdy znalazła ja na stole wiedziała, że jest dla niej, i tego samego dnia zabrałyśmy się za czytanie.

Na jakie pytania odpowiedzi można znaleźć w tej książce? trzeba zacząć od tego, że książkę podzielono tematycznie, na sześć części:  w kąpieli, w supermarkecie, przed snem, na dworze, w kuchni oraz wśród zwierząt gospodarskich.  W każdym rozdziale znajdujemy tematyczne pytania oraz udzielone na nie odpowiedzi. W trakcie pierwszego czytania Laura była zainteresowana pytaniem „dlaczego muszę korzystać z toalety” oraz „Aua! dlaczego niektóre szampony szczypią mnie w oczy?”. Przy trzyletnim dziecku niektóre odpowiedzi mogą być nieco skomplikowane, jednak wówczas ja starałam się mówić swoimi słowami to co czytałam, tak aby Laura zrozumiała przekaz.

Inne pytania, które znajdują się w książce to „dlaczego niebo jest niebieskie”, „dlaczego burczy mi brzuchu” czy „dlaczego świnie taplają się w błocie”. Myślę, że książeczka sprawdzi się nie tylko w przypadku dzieci pytających, ale także gdy mamy do czynienia z dzieckiem dociekliwym, które lubi zgłębiam swoją wiedzę a jest na etapie, gdy sam może czytać i uczyć się w ciekawy sposób. A takim niewątpliwie będzie przygoda z książką „Dlaczego”.

Książkę lekko się czyta, odpowiedzi nie są zbyt długie, są raczej konkretne i w prosty sposób wyjaśniają wiele rzeczy i zjawisk. Przyznam, że kilka rzeczy sama się z niej dowiedziałam.

Czy u Was też było to jedno z najczęściej zadawanych pytań? Zawsze mieliście cierpliwość do udzielania odpowiedzi?

P1200745

P1200746

P1200747

P1200748

P1200749

P1200750

P1200751

P1200752

P1200757

 

  • |