Ulica Czereśniowa -z biblioteczki Laury

O tej książeczce było głośno już jakiś czas temu. Właściwie o całej serii książeczek, bo „Ulica Czereśniowa” Wydawnictwa Dwie Siostry liczy ich chyba aż 6! Z czego 4 to książeczki poświęcone porom roku.  Kategoria wiekowa podana jest jako 3+, jednak myślę, że doskonale nada się już dla młodszych dzieci. Nasz pierwszy kontakt miał miejsce koło roku temu, jednak wtedy było to dla Laury jeszcze za wcześnie. Nie powiem jednak, że książeczka poszła zupełnie w odstawkę! Laura przeglądała sobie strony, które zresztą są grube i trwałe, tak więc o to, że zniszczy książeczkę nie musiałam się martwić. Jednak to, oraz sporadyczne moje próby opowiadania Laurze, co widzę na obrazkach, to było wszystko, na co mogłyśmy sobie pozwolić.

Dla tych co nie wiedzą, książeczki z tej serii nie mają żadnych napisów! Gdy zobaczyłam to po raz pierwszy, nieco się zdziwiłam, było to jednak spowodowane tym, że wówczas Laura jeszcze nie mówiła, a ja nie wiedziałam jak inaczej poradzimy sobie z książeczką. Kolejne podejście do książeczki, którą posiadaliśmy, czyli do części „Jesień”, zrobiliśmy minionej jesieni. Laura całkiem nieźle już mówiła, uważnie oglądała obrazki, uznałam więc, że może warto spróbować. Jakie było moje zaskoczenie, gdy okazało się, że Laura pięknie sobie radzi! Znała już tyle słówek, że potrafiła wymienić koło 40% przedmiotów widocznych na obrazkach, z pozostałymi radziliśmy sobie tak, że ja mówiłam, a Laura wskazywała. Jako dwulatka potrafiła już na tyle spokojnie siedzieć, że udało mi się wtrącać krótkie opowiadania o sytuacjach przedstawionych w książeczce. Okazało się, że oprócz „Kacperiady”, „Ulica Czereśniowa” jest jedną z naszych ulubionych książeczek. Wyciągałyśmy ją z Laurą nawet kilka razy w tygodniu. Bardzo się z nią zaprzyjaźniłyśmy, dlatego, gdy okazało się, że „Zima” pojawiła się u nas dzięki cioci Laury, bardzo się ucieszyłyśmy. Nie zawiodłyśmy się, książeczka jest tak samo wciągająca, jak poprzednia część. Ponadto, Laura jako 2,5 letnia już dziewczynka, zaczęła opowiadać nie tylko co widzi, ale również zauważa sytuacje, które zostały w książeczce przedstawione. Najbardziej zdziwiłam się, gdy zauważyła, że obserwuje postacie, i potrafi opowiedzieć, co robią przez kilka kolejnych stron.

W książeczkach jest bardzo dużo ilustracji, przez co uważam, że zarówno młodsze, jak i nieco starsze dziecko, mogą mieć doskonałą zabawę. Nie tylko ćwiczą te nazwy, które już znają, ale również poznają nowe przedmioty, zauważają sytuacje. Uczą się również zwracać  uwagę na szczegóły, typu pojawiająca się papuga, czy wypadające z kieszenie biegnące pana klucze. „Czytając” książeczki z Laurą, włączyłyśmy rozmowy o uczuciach i emocjach, ponieważ te doskonale są przedstawione poprzez mimikę i gesty ilustrowanych postaci. Spędzając czas przy książeczce poświęconej danej porze roku, można zapoznać dziecko ze zwyczajami, które panują wśród ludzi, tłumaczyć dlaczego akurat tak się ubierają, dyskutować o pogodzie, o nadchodzących ważnych wydarzeniach, które są w książeczce akcentowane. W części „Zima”, Laura dosyć szybko wypatrzyła motocyklistę, w stroju Świętego Mikołaja 🙂

Mimo, iż książeczka ma 14 stron, jej zawartość wystarczy na naprawdę wiele wspólnych wieczorów. Każda karta zawiera w sobie całą masę informacji o tym, co robią ludzie, jak się czują, gdzie przebywają, kim są. Są też zwierzęta, widok w oddali, gdzie dziecko dostrzeże samoloty, samochody, rosnące drzewa.  Za każdym razem uwagę Laury przykuwa inna rzecz czy osoba. Za każdym razem dyskusja idzie w innym kierunku, przez co okazuje się, że w jednej książeczce mamy kilkadziesiąt historii, które na dodatek opowie nam nasze dziecko. Słuchając Laury nie raz zdziwiłam się, że zna jakieś słowo, którego do tej pory nie słyszałam z jej ust.

Jestem bardzo zadowolona z tych książeczek, i szczerze mogę je polecić innym. To doskonały prezent, który nie tylko pięknie zapełni półkę w pokoju dziecka, ale również pomoże rozwijać dziecięcą wyobraźnię i z pewnością wpłynie pozytywnie na rozwój mowy. Osobiście marzy mi się teraz wiosna i lato dla Laury, byłby to doskonały prezent na Zajączka 🙂

P1130209 (Copy)

P1130208 (Copy)

P1130205 (Copy)

P1130201 (Copy)

P1130197 (Copy)

  • |