A Ty zachęcasz swoje dziecko?
Kilka miesięcy temu w TYM poście opowiadałam, jak zaczynamy przygodę Laury z myciem ząbków. 
Od tamtego czasu dużo się zmieniło!
Przede wszystkim, z 7 ząbków wymagających higieny zrobiło się już 14 a kolejne 2 już są widoczne i lada dzień ukażą się w całej okazałości i też będą wymagały codziennej pielęgnacji!
Zmieniło się również to, że teraz myjemy je dwa razy dziennie. Laura gdy widzi szczoteczkę do zębów dobrze wie do czego służy, i na szczęście sięga po nią ochoczo. U nas nie ma z tym problemu, z czego bardzo się cieszę, b statystyki dotyczące próchnicy są zatrważające. Bardzo chciałabym ograniczyć wizyty Laury w gabinecie stomatologicznym do tych kontrolnych. 
Jak zachęcamy Laurę do mycia zębów?
Po pierwsze staram się robić to tak, aby była to dla niej też fajna zabawa, a nie tylko przykry i nudny obowiązek. Myjemy ząbki razem, bo Laura jest jeszcze mała i sama nie poradziłaby sobie z umyciem wszystkich swoich ząbków. Dlatego u nas najpierw myję ja, śpiewając i wygłupiając się przy tym. Gdy uznam, że już wszystkie ząbki są czyste oddaję szczoteczkę Laurze, tak by sama mogła uczyć się operować szczoteczką. Laura udaje że myje moje zęby (oczywiście nigdy nie pozwalam włożyć sobie do ust jej szczoteczki-chodzi tylko o zabawę, wydawanie dźwięków mycia) po czym wraca do swoich. Rano ząbki myjemy po śniadanku. Laura gdy skończy jedzenie dostaję szczoteczkę do rączki jeszcze w foteliku do karmienia, tak, by zrobić na spokojnie. Jest to bardzo pomocne, siedzi wtedy nie biega, nie muszę jej ganiać i do niczego zmuszać. 
Dla Laury mycie zębów to na razie zabawa, dla mnie pewność, że uczę ją dobrych przyzwyczajeń, które w przyszłości zapewnią jej zdrowe zęby i zminimalizują ryzyko próchnicy.
Zapraszam też na film, z którego dowiecie się jak prawidłowo dbać o zęby Waszych pociech 🙂 
Filmik do obejrzenia TUTAJ 
Na koniec przyznam się, że o konieczności wizyty kontrolnej z Maluszkiem po pojawieniu się pierwszego ząbka dowiedziałam się ostatnio….. idąc na szczepienie, umawiamy się więc również do naszej miłej Pani Doktor na kontrolę ząbków! Mam nadzieję, że Laura chętnie będzie współpracowała, a wizyta ta zaowocuje tym, że w późniejszym czasie nie będzie się bała gabinetu Stomatologa.
Zapraszam na profil Zachęć swoje dziecko do mycia zębów, gdzie na bieżąco można śledzić informacje dotyczące higieny jamy ustnej pociech 🙂
  • |