Z biblioteczki Laury i Damiana „Czytam płynnie” Seria Disney uczy Przygoda z czytaniem Wydawnictwa AMEET

Seria Disney uczy Czytam płynnie

„Czytam płynnie” to ostatnia z książek z serii Disney uczy Wydawnictwa AMEET, jakie obecnie mamy i z których korzystamy.

Książka zawiera dwa opowiadania. Są to naprawdę pełne treści opowiadania, takie mini książki, zawierają opisane historie. Pierwsza napisana jest metodą sylabową. Widać podział wyrazów na sylaby. Są to jednak wyrazy dłuższe i trudniejsze, niż w poprzednim etapie. Opowiadanie pierwsze z posiadanej przez nas książeczki dotyczy Belli. Jest to naprawdę ciekawa historyjka z humorystycznym zakończeniem. Bardzo podoba mi się, że nie są to powielone historie z bajek, a zupełnie nowe opowiadania. Treść dla dorosłego wystarczy na kilka minut czytania. Myślę, że dla dziecka, które zaczęło czytać płynnie, będzie to idealna lektura na wieczór.

Na tym etapie dziecko powinno oprócz samej techniki czytania opanować również czytanie ze zrozumieniem. Pomogą w tym pytania i testy na końcu opowiadania, dotyczące wydarzeń przeżytych przez Bellę. Znajdują się one zarówno po pierwszym jaki i po drugim opowiadaniu.

Druga historia opowiada o życiu księżniczki Dżasminy zanim poznała Aladyna. Ten tekst nie ma już żadnych wyróżnionych liter ani sylab. Jedynym ułatwieniem są duże litery. Jest ono przeznaczone do czytania metodą analityczno-syntetyczną, której podstawą jest wyraz postrzegany wzrokowo. Dziecko wyodrębnia pierwszą literę i następnie łączy ją w wyraz z pozostałymi literami.

Opowiadanie drugie również jest bardzo przyjemne. Jednak obie historie dla Laury są jeszcze nieco przydługie. Czytamy je razem, dzieląc się stronami. Nie chcę zniechęcić jej do czytania, dlatego robimy to w ten sposób.

Cała seria przypadł do gustu zarówno mi jak i dzieciom. Żałuję, że nie miałam pojęcia o nauce w ten sposób, gdy Laura była młodsza. Plusem serii Disney uczy jest jednak fakt, że nie trzeba przechodzić wszystkich etapów od początku. Starsze dziecko może spokojnie dołączyć do kolejnego etapu.

Podsumowując. Seria idealna już od najmłodszych lat. Bohaterowie znanych bajek zachęcają dziecko do zaglądania do środka książki. Dodatkowe zabawy i zadania zachęcają do nauki przez zabawę i samodzielności dziecka. Długość tekstów sprawia, że dziecko nie męczy się czytaniem. Natomiast losy bohaterów i prezentowane treści różnią się pd powszechnie znanych bajek, dzięki czemu nie mamy na półce z książkami powtórek. Różne techniki nauki sprawiają, że serię można dopasować do dziecka a nie na odwrót.

Polecamy do pracy zarówno w domu jak i na wakacjach 🙂

  • |