Pampers na See Bloggers – Rozwój ruchowy i sensoryczny niemowlaków i małych dzieci

Rozwój ruchowy i sensoryczny niemowlaków i małych dzieci

Tydzień temu rodzinnie udaliśmy się na festiwal blogerów w Łodzi. Jak co roku, była również strefa typowo rodzicielska, którą w tym roku prowadziła marka Pampers. Wiadomo, każdy zna i każdy chociaż raz używał wyroby tej firmy. Jednak powiem Wam, że nie ważne jakie ma się o nich zdanie, to strefa którą poprowadzili była genialna. Ogromna dawka wiedzy. Warsztaty, w których uczestniczyłam były bardzo merytoryczne.

Marka Pampers na See Bloggers pojawiła się zarówno jako wystawcy, którzy prezentowali się na hali wśród innych firm, ale także jako partner strefy Rodzicielskiej. Oznacza to, że wyposażyli strefę maluszka, w której rodzice z mniejszymi dziećmi mogli odpocząć. Poprowadzili również warsztaty, w jednych z nim miałam okazję i przyjemność uczestniczyć. Były to warsztaty prowadzone przez dr Katarzynę Sempolską. Tytuł warsztatów „Rozwój ruchowy i sensoryczny niemowlaków i małych dzieci” bardzo mnie zaciekawił, ze względu na Damiana, ale także ze względu na Was, bo zawsze to świeża wiedza, którą mogę się z Wami podzielić.

Oto kilka ciekawych rzeczy, które udało mi się „wynieść” z warsztatów”:

 • rozwój psychoruchowy zakodowany jest w DNA, nie trzeba robić nic specjalnego aby dzieci zaczęły siadać czy też czworakować;
 • przez pierwszy rok życia dzieci rozwijają się bo przeciwstawiają się silę grawitacji, która stymuluje je do ćwiczenia mięśni (podnoszą ciążącą im główkę leżąc na brzuszku)
 • wzorce ruchowe u dzieci MUSZĄ być takie same!

Wzorce ruchowe u dzieci:

 • dziecko na brzuszku układamy od 5-tej doby po porodzie, 6-8 razy na dzień, na 1-2 minut jednorazowo, koło 3 miesiąca życia dziecko powinno w tej pozycji wytrzymać koło 10-15 minut;
 • koło 6 tygodnia życia dziecko trzyma złączone rączki na klatce piersiowej;
 • 3 miesięczne dziecko powinno trzymać główkę (dopuszczalne opóźnienie 2 tygodnie, jeżeli w wieku 4,5 miesięcy nie trzyma mówimy już o opóźnieniu);
 • w wieku 4,5 miesiąca dziecko obraca się z pleców na boki, około 6 miesięcy obraca się z pleców na brzuszek (z brzuszka na plecy obraca się później, nie ma na to normy);
 • w wieku do 8,5 miesiąca dziecko klęka na kolanach i zaczyna bujać się w przód i tył, po około dwóch tygodniach zaczyna czworakować;
Obecnie czworakowanie uważa się za NAJWAŻNIEJSZY wzorzec ruchowy w pierwszym roku życia- kształtuje dobrze połączenia krzyżowe w mózgu. Ten etap powinien trwać koło 5 miesięcy. Co ciekawe dowiedziałam się, że obecnie jeżeli dziecko nie czworakuje, jest to traktowane jako problem i szuka się rozwiązania, próbuje pomóc dziecku, aby nie ominęło tego etapu. Podobno wśród dzieci, które ominęły ten etap, częściej występują problemy z dysleksją czy dysortografią (co związane jest z rozwojem właśnie połączeń krzyżowych w mózgu)
 • dziecko samo siada do 9 miesiąca;
 • w wieku do 11 miesięcy dziecko wstaje a następnie chodzi bokiem przy meblach;
 • chodzenie socjalne, czyli tam, gdzie się chce, następuje koło 14-16 miesiąca.

Pani dr poruszyła również problem błędów, które rodzice popełniają:

 • bierne sadzanie dziecka;
 • bierne stawianie dziecka;
 • brak układania na brzuchu (bo dziecko nie lubi);
 • brak dywanu (co może utrudniać czworakowanie, dziecko często wówczas foczy- tu przyznam się bez bicia, że to również mój błąd. Bardzo żałuję, że wcześniej nie wiedziałam, że to takie ważne, a że dywan to taka niezbędna rzecz. Na szczęście czworakowali zarówno Laura jak i Damian, jednak oboje zaczęli dość późno 🙁 );
 • twarde pierwsze obuwie- a najlepiej dziecko powinno chodzić bez obuwia, zupełnie nie powinno się natomiast zakładać butów dzieciom niechodzącym.

Są to rzeczy być może dla niektórych oczywiste. Dla mnie część była jasna, chociaż nie do końca wiedziałam dlaczego ma być tak a nie inaczej. Było jednak kilka nowości, z których cieszę się, że się o nich dowiedziałam. Jeżeli należycie do rodziców, lub macie w swoim otoczeniu ciocie czy babcie i dziadków, którzy usilnie chcą żeby Wasze dzieci już siadały czy chodziły stopujcie ich. Głowa dziecka stanowi aż 25% ich całkowitej masy, sadzanie nawet  opartego dziecka, które nie ma wykształconych odpowiednio mięśni kręgosłupa, może nawet spowodować wystąpienie garba! Dajmy dzieciom czas, wszystko przyjdzie w swoim tempie.  Jeżeli obserwujecie, że dziecko rozwija się lepiej z jednej strony (czyli wyciąga jedną rączkę po zabawki, obraca się tylko na lewo, kroki stawia tylko prawą nogą itp) stymulujcie je, aby pracowało również drugą stroną. Jak? Połóżcie zabawki z drugiej strony, tak aby zmusić dziecko, by również tam zaczęło się obracać. JA ostatnio zauważyłam, że gdy idziemy po schodach Damian zaczyna krok prawą nogą, i tylko nią się wspina. Raz przyhamowałam go, aby do schodów doszedł nieco inaczej. Gdy raz udało się, że musiał wyciągnąć nóżkę lewą, potem nie było już problemu. Warto obserwować dziecko i reagować jak najszybciej.

Poza warsztatami marka na stoisku prezentowała swoją nowość- pampersy i chusteczki z serii Pure. Przyznam, że mocno mnie zaciekawiły. Pani zapewniła mnie, że są przyjazne dla środowiska i łatwo biodegradowalne. Chusteczki zawierają 99% wody. My z Damianem jak tylko możemy stawiamy na wielorazówki, szczególnie teraz, gdy jest ciepło. Jednak nie będę ściemniać, że nie używaliśmy jednorazówek. Jeżeli faktycznie idziemy w kierunku takim, że będą one łatwiej biodegradowalne, to proszę bardzo, jestem za.

Natomiast hitem nad hitami  były dla mnie przedstawione na malutkim misiu pieluszki dla wcześniaków. Nie można ich kupić, marka bezpłatnie dostarcza je do szpitali o 3 stopniu referencyjności, czyli tam, gdzie leżą na oddziałach te najmniejsze Skarby. NA pewno stosowanie takich pieluszek jest dużo wygodniejsze, niż owijanie tych małych ciałek zbyt dużymi pieluszkami. Szacunek dla marki za to, że przekazują te pieluszki za darmo.

Przyznam, że po poprzednich latach marka miała wysoko postawioną poprzeczkę, strefa rodzicielska zawsze pełna była warsztatów przepełnionych wiedzą przydatną dla najmłodszych. Sprostali zadaniu, zaciekawili mnie, zadziwili, a przede wszystkim sprawili, że wyszłam nieco mądrzejsza, a chyba o to w tym wszystkim chodzi. Dziękuję za te dwa dni i mam nadzieję, że do zobaczenia!

#Pampers #PampersPremiumCare #MiękkośćIKomfort #ad

 

 

 • |