Kim była Maria Skłodowska-Curie? – z biblioteczki Laury

Dzięki uprzejmości Wydawnictwa Prószyński i Ska, miałam możliwość wprowadzenia Laury w mój świat – świat chemii. Wszystko to za sprawą książki, która zaskoczyła nie tylko Laurę, ale również Pana T. i mnie także! „Kim była Maria Skłodowska-Curie” z serii Wielcy i sławni, to nic innego jak biografia słynnej noblistki, pisana językiem dziecka. Dzięki temu informacje w niej zawarte są w przystępny sposób przedstawione małemu czytelnikowi.

Oczywiście, Laura jest zdecydowanie za mała, żeby sama czytać, ale mimo to, postanowiłam podjąć próbę przybliżenia jej historii tej wspaniałej osoby, jaką była Maria Skłodowska-Curie. Przyznam, że przeczytałyśmy całą książeczkę od razu. Laura słuchałam, zdarzyło się jej się coś powtórzyć, co bardzo mnie zaskoczyło.

Książka posiada obrazki, jednak zdecydowanie nie są to ilustracje dla maluchów, a właśnie dla nieco starszych dzieci. Książeczka jest poręczna, przez co łatwo będzie ją trzymać małym czytelnikom. Przyznam, że nie bardzo wiedziałam, czego oczekiwać po wnętrzu książki – w końcu i chemii pisać dzieciom jest trudno. O życiu innych w sposób interesujący także. Jednak myliłam się. historia polskiej chemiczki została przedstawiona lekkim językiem, w bardzo prosty sposób. Opisano całe życie Marii, trudności, z jakimi przyszło jej się zmierzyć, rzeczywistość, w jakiej żyła. Niektóre fakty nawet mnie zaskoczyły, o niektórych wiedziałam, że nigdy nie łączyłam ich z osobą Marii Skłodowskiej-Curie,a już na pewno nie analizowałam ich wpływu na jej życie.

Do tej pory, informacje, które posiadałam o tej kobiecie sprawiały, że czułam podziw – kobieta, naukowiec, nagroda Nobla i do tego polka! Teraz wiem dodatkowo z czym to wszystko wiązało, ile wymagało od niej poświęcenia i ile samozaparcia przez to, w jakich czasach przyszło jej żyć. Zazdroszczę uporu w dążeniu do celu, i mam nadzieję, że ta historia wiele nauczy Laurę. Pewnie nie teraz, ale może za jakiś czas, gdy wróci do niej sama?

Jestem bardzo zadowolona z posiadania tej książeczki, To idealna lektura, wręcz obowiązkowa dla dzieci w wieku szkolnym. Fakty historyczne podane są w sposób, który zachęca do myślenia i jest ciekawy, dodatkowo mogą poznać jedną z najważniejszych w naszej historii kobiet. Wszystko to opowiedziane tak, że trudno się oderwać! i co najważniejsze, niejeden rodzic znajdzie tutaj coś dla siebie – a może wieczór przy książce wspólnie z dzieckiem?

W kolejnym poście z serii „z biblioteczki Laury” pokażemy „Kim był Albert Einstein?”. Myślicie, że w tej też nas coś zaskoczyło?

PS. Brak zdjęć Laury z książeczką, ponieważ gdy ją czytałyśmy, Laura była chorutka 🙁

P1140371

P1140375

P1140378

P1140379

P1140385

P1140386

P1140387

  • |