Kamienie milowe do 3 roku życia dziecka

Po kamieniach milowych rocznego dziecka i dwulatka, weszliśmy w okres, w którym u Laury zaczęły się pojawiać ważne kroki i momenty, charakterystyczne dla wieku trzech lat. Kroki milowe do trzeciego roku życia stanowią kolejny poważny etap w rozwoju zarówno fizycznym, jak i społecznym, emocjonalnym i intelektualnym dziecka. Od nas zależy, czy pomożemy w tym okresie dziecku, będziemy stymulować ten rozwój odpowiednio dobranymi zabawami i ćwiczeniami.

Dla Laury ostatni rok był związany z robieniem wielu postępów: zarówno ruchowych  jak i w mowie i zachowaniu. Od zawsze była dzieckiem bardzo otwartym na innych, a w związku z uczęszczaniem do żłobka bardzo szybko dało się zauważyć  jak rozwija się społecznie i jak szybko dotarło do niej, że nie jest sama – dzięki temu, mimo, że jest jedynakiem wie, że są inne dzieci i że trzeba się z nimi liczyć w trakcie zajęć i zabawy.

W żłobku, jako że Laura należy do grupy starszaków, wypełniane są tzw. karty obserwacyjne. Dzięki nim wiem, jak Laura zachowuje się, kiedy nie ma mnie w pobliżu. Sama doskonale wiem z obserwacji co potrafi moje dziecko. Widzę różnicę między Laurą, która kończyła dwa latka, a tą, która świętowała swoje trzecie urodziny. Ile sie zmieniło przez ten okres?

ROZWÓJ FIZYCZNY I MOTORYCZNY

Kamienie milowe w tej płaszczyźnie są chyba najprostsze do obserwowania. U nas po prostu jednego poranka Laura wstała i stwierdziła, że chce się ubrać sama. I zrobiła to. Teraz raz potrafi zrobić to sama, innym razem trzeba jej pomóc – ale wynika to raczej z tego, w jakim jest humorze danego dnia, a nie z samych umiejętności, bo te już posiada.

Kolejnym przełomowym momentem było wejście na barierki na placu zabaw. Do tej pory obawiała się to robić, twierdziła, że nie potrafi, a my nie zmuszaliśmy jej, tylko czekaliśmy. Gdy się doczekałam byłam z jej Tatą Chrzestnym na placu zabaw. Weszła od razu tak wysoko, tak szybko i sprawnie, że nie zdążyliśmy jej powstrzymać . Tak oto zostaliśmy w dole a ja podziwiałam sprawność mojego dziecka.

Innymi rzeczami, które nadeszły w tym okresie są umiejętność skakania na jednej nodze z zachowaniem równowagi. I chyba jedno z najważniejszych, bo najbardziej ułatwiających nam „pracę” – kontrolowanie potrzeb fizjologicznych. Do niedawna bałam się, że gdy gdzieś wyjdziemy możemy mieć wypadek, bo nie zdążymy -okazuje się jednak, że moje dziecko potrafi lepiej kontrolować tą sferę ode mnie 🙂

Ponadto gramy w piłkę, jeździmy na roweru biegowym, ostatnio Laura zaczęła interesować się rakietkami do badmintona i całkiem nieźle jej idzie 😉 Wynika to z obserwacji nas, dorosłych.

 ROZWÓJ SPOŁECZNY

Tu powiem tylko tyle, że Laura ma już przyjaciółkę, ma ulubione koleżanki. Zaczyna zauważać chłopców (których aktualnie nie lubi). Bawi się w przyjęcia, lekarzy, mamę i dziecko. Potrafi nawiązać nić sympatii z dziećmi dopiero poznanymi. Przyznam, że to duże ułatwienie i przyjemność, gdy obserwuję swoje dziecko bawiące się z innymi na tyle, że zapomina o mojej obecności.

ROZWÓJ  INTELEKTUALNY

Pierwsze piosenki przyniesione ze żłobka, pierwsze wierszyki…. a nawet pierwsze wymyślone przez moją księżniczkę bajeczki! Tak, do trzech latek Laura zaczęła nas zaskakiwać w ten sposób. I mimo, że niekiedy rozumieją ja tylko osoby, które ją znają, zdecydowanie ma już większy zasób słów niż jako dwulatka. Ponadto zaczęła już opowiadać innym, co dzieje się w domu!

ROZWÓJ EMOCJONALNY

Tutaj Laura jest barwna jak tęcza! Raz cieszy się, by dwie minuty później płakać bądź niemal wpadać w histerię. A za chwilę wyznaje nam miłość i jak mówi „jestem szczęśliwa że mam mamusię”. Jest bardzo emocjonalna (po mnie) i jej humor widać wyraźnie jak brud na białej rękawiczce.

Przestała mówić o sobie „Laura”, teraz jest „ja”. Przestała się kłócić i dążyć do stawiania na swoim – teraz słucha naszych argumentów i zgadza się czasami z nimi. A gdy się nie zgadza tłumaczy nam dlaczego tak jest.

Obserwując Laurę widzę, że rozwija się prawidłowo. Wiadomo, jak każdy rodzić staram się ją wspomagać. Cieszę się, że wszystko idzie w dobrą stronę. Przyznam, że ten ostatni rok był bardzo przełomowy. Uwielbiam Laurę taką, jaka jest teraz. Rozumną, mówiącą „kocham”, śmiejącą się, skaczącą po płotach i drzewach. Robię wszystko, na każdym etapie jej rozwoju, aby wspomagać ją w tych wszystkich nowych dla niej czynnościach.

Szukam rozwiązań, które mnie będą wspierały. Na początku była to moja bliskość, mój głos i karmienie jej piersią. Później zabawy, wspólne śmianie się, wygłupy, a gdy nastąpiło rozstanie z piersią, było to mleko Enfamil 3 (dlaczego takie, pisałam już kiedyś). Teraz jest to nasza obecność i rozmowa z nią, nasze zabawy i te kreatywne, i te mniej wymyślne, jednak wspólne. Emocje i uczucia, którymi ja darzymy. Czas, który razem spędzamy. Kroki milowe do trzeciego roku życia za nami. Czas na kolejne etapy rozwoju Laury.

A Wasze dzieci na jakim teraz są etapie? Czekacie na jakieś kamienie milowe? A może właśnie obserwujecie coś nowego i ciekawego? Dajcie znać w komentarzach 🙂

P1170875

P1170888

P1170867

P1170863

sukienki bonprix

  • |