5 sposobów na okazywanie dziecku uczuć

Wiadomo, że dzieci, szczególnie te małe, potrzebują dużo rodzicielskiej miłości. Jak więc wspomóc prawidłowy rozwój dziecka, i okazywać mu tą miłość, która jest jednym z podstawowych zapotrzebowań naszego smyka?

Zebrałam pięć sposobów na to, jak okazać dziecku swoją bezgraniczną miłość.

Po pierwsze!

Kochany Rodzicu, pamiętaj! Jeżeli chcesz pokazać dziecku, jak bardzo je kochasz, konieczne zadbaj aby niczego mu nie brakowało! Pamiętaj, że nowe zabawki są jak najbardziej wskazane do prawidłowego rozwoju Twojego dziecka, ponadto, jak sobie wyobrażasz sytuację, w której dziecko sąsiadów ma najnowszy model zabawki renomowanej firmy, a Twoje bawi się zabawką z zeszłego sezonu? Jak spojrzysz mu w oczy za kilka lat, gdy wypomni Ci, że nie miało tego co najlepsze!

Po drugie!

Pamiętaj, że kochane dziecko, to dobrze ubrane dziecko! Nawet niech Ci nie przechodzi przez myśl, że miałbyś kupić ubrania dla Twojego ukochanego dziecka na miejski, (lub, co gorsza wiejskim) ryneczku! Przecież metki są takie ważne, myślisz, że koledzy w szkole nie sprawdzą, czy aby ten dres nie ma doszytej metki? Oryginalne ubrania to przecież podstawa! I pamiętaj, aby w każdym sezonie sprawdzać, jaka jest teraz moda. To, że oryginalne, nie znaczy, że jest na czasie i że nie zrobisz swojemu dziecku obciachu.

Po trzecie!

Jeśli Twoje dziecko komunikuje Ci, że czegoś chce, to naprawdę tego potrzebuje! Chce oglądać tv-włącz mu! Chce grac na komputerze-pozwól mu! Chce podrzeć Twoje ważne dokumenty-widać tak musi odreagować stres związany z brakiem zakupu nowej zabawki (patrz punkt pierwszy!) Chce Cię kopnąć-no cóż, taka rola Rodzica-pozwól mu! Przecież skoro kochasz, pozwalasz! To takie logiczne.

Po czwarte!

Nie odmawiaj  dziecku słodyczy! Przecież to smak jego dzieciństwa. Co tam, że inny mówią o konsekwencjach, przecież wiesz, co dla Twojego dziecka jest najlepsze. Zresztą batonik zjedzony rano, drożdżówka z ulubionej cukierni, jakaś słona przekąska w między czasie-czy to coś złego? A jakie dziecko wdzięczne Ci będzie! Jakie kochane się będzie czuło! Że Mama i Tata tak dbają o to, by jadł same dobre rzeczy. Pomyśl o tym, zanim otworzysz buzię, aby odmówić dziecku cukierka.

Po piąte!

Wspieraj swoje dziecko, broń go, nawet wtedy, gdy nie a racji. Przecież to Twoje dziecko, ono nigdy się nie myli. Jeżeli kopnął kolegę, widocznie miał powód. Zapomnij o tłumaczeniu, o rozmowach co jest dobre i co złe. Kiedyś sam to zrozumie, ale teraz jest dzieckiem! A Ty tak bardzo go kochasz, musisz go chronić. niech inni lepiej pilnują swoje dzieci, Twoje nie jest niczemu winne. A ten pies, którego kopnął ostatnio, no przecież kto to widział! Żeby pies chodził tam, gdzie mu się podoba. To nie wina dziecka, że właściciel psa nie potrafił go upilnować. Przecież to tylko pies, niech Twoje dziecko wie, że żaden pies nie będzie dla Ciebie ważniejszy od niego.

Dziecko naprawdę potrzebuje Ciebie w tych pierwszych latach swojego życia. Twoja miłość jest dla niego nieoceniona, ale przecież nie wystarczy przytulenie, zaufanie, wsparcie i troska, długie rozmowy, wspólne zabawy i czas spędzony w gronie rodziny. Nie wystarczy poczucie bezpieczeństwa, i ta zwykła radość z codziennego bycia razem. To wszystko za mało… CZYŻBY?

PS. Jeżeli do tej pory nie dotarło, że ten wpis pisany jest na przekór, to rozwiewam wszelkie wątpliwości. Wpis miał na celu zmusić do chwili refleksji, nie był w żadnym wypadku dosłowny 😉

  • |